nazwa dokumentu: Funkcjonowanie Zespołu - Szkolno Przedszkolnego w Mielżynie w roku 2009

Funkcjonowanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Mielżynie w roku 2009.

Organizacja Zespołu

Nasz Zespół składa się z:
a) dwuoddziałowego przedszkola, do którego uczęszcza łącznie 39 przedszkolaków, w tym sześciolatków jest 14, a grupa mieszana trzylatków, czterolatków i pięciolatków liczy 25 dzieci,
b) szeÅ›ciu klas szkoÅ‚y podstawowej – 122 uczniów,
c) trzech klas gimnazjum – 61 uczniów.
Zajęcia zaczynamy o godzinie 840, kończymy o 1540. Dzieci dojeżdżające są objęte opieką świetlicy. Codziennie przed lekcjami nauczyciele pełnią trzydziestopięciominutowe dyżury.

W Zespole zatrudnionych jest 22 nauczycieli w tym 16 na pełnych etatach.
PodziaÅ‚ ze wzglÄ™du na stopnie awansu zawodowego przedstawia siÄ™ nastÄ™pujÄ…co: nauczyciele dyplomowani – 11, nauczyciele mianowani – 6, nauczyciele kontraktowi – 3, nauczyciel stażysta – 1, nauczyciel bez stopnia awansu ( zatrudniony za zgodÄ… KO )- 1.
W Zespole pracuje 9 pracowników administracji i obsÅ‚ugi. Siedem osób zatrudnionych jest na peÅ‚nych etatach, główna ksiÄ™gowa na ¾ etatu, pomoc nauczyciela w mieszanej grupie przedszkolnej na ½ etatu.
 
Nasi uczniowie korzystajÄ… z pomocy:
- nauczyciela logopedy – 6 godzin tygodniowo,
- pedagoga szkolnego – 6 godzin tygodniowo,
- nauczycieli gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej ( tylko uczniowie szkoÅ‚y podstawowej) – 3 godziny tygodniowo.
W wymiarze 15 godzin tygodniowo ( ½ etatu) jest czynna dla uczniów i mieszkaÅ„ców wsi biblioteka szkolna. Nasza biblioteka ma ponad 20 000 woluminów, w tym wszystkie lektury obowiÄ…zkowe. Zespół posiada dwie pracownie ICIM – 8 stanowisk komputerowych.

Szkolna stołówka przygotowuje codziennie 90 obiadów dla dzieci. 38 uczniów ma obiady finansowane przez MGOPS w Witkowie, 5 przez OPS w Strzałkowie. Pozostałe obiady finansują rodzice.
27 uczniów klas I – III szkoÅ‚y podstawowej oraz 7 uczniów klasy I gimnazjum skorzystaÅ‚o w tym roku z dofinansowania do podrÄ™czników w ramach rzÄ…dowego programu „Wyprawka szkolna”.

Baza dydaktyczna

Pod koniec czerwca i na początku lipca 2009r. wymalowane zostały wszystkie sale lekcyjne na I piętrze oraz sekretariat. Sala 33 została wyposażona w tablicę interaktywną z oprogramowaniem w języku polskim, projektor, komputer i zestaw głośników. W klasie można korzystać z Internetu.
Systematycznie zwiększa się liczba edukacyjnych programów multimedialnych. W tym roku zakupiono m.in. zestaw programów do szkoły podstawowej (j. polski, matematyka, historia, przyroda) oraz fizykę, matematykę, język polski i historię do gimnazjum. Zakupiono również trzy drabinki oraz sprzęt sportowy do zajęć wychowania fizycznego.
W roku 2010 planujÄ™ wymalowanie wszystkich pomieszczeÅ„ w piwnicy. W lutym 2010 roku planujÄ™ uruchomić drugie pomieszczenie Å›wietlicowe z przeznaczeniem na miejsce zabaw dla dzieci z klas I – III szkoÅ‚y podstawowej. Nowa podstawa programowa ksztaÅ‚cenia ogólnego, która od tego roku szkolnego obowiÄ…zuje w klasie I szkoÅ‚y podstawowej zakÅ‚ada, że każde dziecko bÄ™dzie mogÅ‚o podczas pobytu w szkole korzystać z miejsca zabaw. W celu pozyskania Å›rodków finansowych na zakup niezbÄ™dnych zabawek i sprzÄ™tu sportowego do miejsca zabaw na poczÄ…tku listopada zÅ‚ożyÅ‚am do UrzÄ™du Gminy wniosek w ramach rzÄ…dowego programu „ Radosna SzkoÅ‚a”.
Nadal brakuje w szkole pracowni fizyko – chemicznej. Modernizacji wymaga również boisko sportowe.

Działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza

Cele kształcenia, podstawowe umiejętności, które powinien zdobyć każdy uczeń w procesie kształcenia oraz najważniejsze zadania współczesnej szkoły zostały określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Pełna realizacja podstawy programowej determinuje działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą szkoły ukierunkowaną na pełny rozwój każdego ucznia. Dlatego na każdym etapie edukacyjnym nauczyciele pracują z uczniem mającym trudności w nauce:
1. ZajÄ™cia korekcyjno – kompensacyjne - oddziaÅ‚ przedszkolny, klasy I - III SP.
2. ZajÄ™cia dydaktyczno – wyrównawcze – klasy I – III SP.
3. Zespół wyrównawczy z j. polskiego w klasie V, VI SP oraz II i III G.
4. Zespół wyrównawczy z matematyki w klasie VI SP.
5. Zajęcia dodatkowe z j. angielskiego dla klasy IV SP.

Pomagamy rozwijać uczniom zainteresowania i zdolności. W szkole działają
- koła przedmiotowe: geograficzne, fizyczno- -chemiczne, historyczne, j. angielskiego, j. niemieckiego, koło matematyczne kl. II SP, informatyczne,
- koÅ‚a artystyczne: trzy grupy teatralne dla uczniów kl. II SP, V, VI SP i I G oraz II i III G, zespół wokalny „ Grupa PomysÅ‚owego Radomira”, zespół taneczny „ Mielżyniacy”,
- inne koÅ‚a: techniczne, strzeleckie, szkolne koÅ‚o aktywnoÅ›ci twórczej, ognisko misyjne, zajÄ™cia sportowo – rekreacyjne oraz w wymiarze 4 godzin tygodniowo UKS. W szkole prężnie dziaÅ‚a SU oraz akcyjnie SK PCK i klub ekologiczny.

Efektem dziaÅ‚ania kół jest liczny udziaÅ‚ naszych uczniów w różnorodnych konkursach, zawodach i przeglÄ…dach oraz zajmowane przez nich miejsca, otrzymywane nagrody i wróżnienia. Dwóch uczniów gimnazjum braÅ‚o udziaÅ‚ w rejonowym etapie wojewódzkiego konkursu historycznego. W Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej uczeÅ„ klasy VI SP zajÄ…Å‚ III miejsce. Dwóch uczniów gimnazjum i jeden uczeÅ„ szkoÅ‚y podstawowej uzyskali bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „ KRÄ„G”. MieliÅ›my laureata XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, który reprezentowaÅ‚ szkoÅ‚Ä™ i gminÄ™ w finale wojewódzkim tego konkursu. UczeÅ„ IV klasy SP otrzymaÅ‚ wyróżnienie w MiÄ™dzynarodowym Konkursie Matematycznym
„KANGUR”. Uczniowie z klasy III SP zajÄ™li II miejsce w Wojewódzkim Konkursie MaÅ‚ych Form Muzycznych. Szkolny Teatr „ Przyjaciel DiabÅ‚a” zajÄ…Å‚ II miejsce w VII Ratajskim PrzeglÄ…dzie Teatralnym PoznaÅ„ 2009. W IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i MÅ‚odzieży „ KlÄ™ska, powódź, czy huragan straż pożarna ci pomaga” zostaÅ‚y nagrodzone dwie uczennice. Jedna zajęła III miejsce a druga otrzymaÅ‚a wyróżnienie. Klasa I SP otrzymaÅ‚a wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „ Witaj Ziemio, Witaj Wiosno!”. Uczennica z kl. I SP otrzymaÅ‚a wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Widokówka z muzeum”. Jeden uczeÅ„ otrzymaÅ‚ wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Piosenki Szkolnej.

Braliśmy również udział w wielu konkursach gminnych:
- I, II i III miejsce w Gminnym Konkursie „ Witkowo Moje miasto” w kategorii gimnazjum oraz I i II miejsce w kategorii szkół podstawowych,
- II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o św. Pawle, który odbył się w czerwcu tego roku oraz III miejsce w tym samym konkursie w październiku tego roku,
- II miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym,
- Zespół TaÅ„ca „ Mielżyniacy”, Teatr „ Przyjaciel DiabÅ‚a” i grupa Modus Vivendi otrzymali tytuÅ‚ laureata XIV PrzeglÄ…du TwórczoÅ›ci Dzieci i MÅ‚odzieży Witkowo 2009.

Nasi uczniowie w kończącym się roku odnosili liczne sukcesy zawodach sportowych:
- III miejsce indywidualnie w Powiatowych zawodach strzeleckich.
- II miejsce zajęli chłopcy z kl. VI w gminnym turnieju mini piłki siatkowej,
- II miejsce w Gminnym Turnieju Halowej PN kl. V – VI,
- I miejsce w Gminnym Turnieju Halowej PN kl. III G,
- II miejsce w Gminnym Turnieju w „ Rzucance Siatkarskiej klas IV”,
- II miejsce w Rejonowych Turnieju PN w Niechanowie,
- II i III miejsce w Powiatowym Krosie Strzeleckim,
- III miejsce w Regionalnej Spartakiadzie UKS MDP w Kiszkowie,
- II miejsce w IV Jesiennym Turnieju PN szkół podstawowych
- III miejsce w Gminnym Rekreacyjnym Turnieju Piłki Siatkowej drużyn mieszanych.

Za udziaÅ‚ w wojewódzkim projekcie „Åšladami Powstania Wielkopolskiego – 1918” nasz Zespół otrzymaÅ‚ Certyfikat „ Kreatywnej SzkoÅ‚y”. W tym roku przystÄ…piliÅ›my do projektu „Wychowywać dla pokoju w zjednoczone Europie. Pamięć wojny w naszym wspólnym domu”. W ramach tego projektu w październiku zorganizowaliÅ›my miÄ™dzyszkolne Jesienne spotkanie z historiÄ…. GoÅ›ciliÅ›my drużyny szkół podstawowych z naszej gminy oraz drużynÄ™ ze szkoÅ‚y podstawowej ze StrzaÅ‚kowa. Na poczÄ…tku października szkoÅ‚a byÅ‚a współorganizatorem Powiatowego Konkursu Wierszy i Piosenek Patriotycznych LOK. W konkursie udziaÅ‚ wzięło 9 drużyn z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Od lutego realizujemy szkolny projekt „ NIE dla używek, TAK dla zdrowia i rekreacji”. Åšrodki finansowe na realizacjÄ™ tego zadania otrzymaliÅ›my w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych.
W 2009 roku nauczyciele organizowali dla uczniów zajęcia pozaszkolne m.in.
- wycieczki przedmiotowe, np. do Witkowa, Powidza, Biskupina na festyn „ Polak, WÄ™gier dwa bratanki”,
- dwa biwaki,
- wyjazdy do kina w Gnieźnie, do teatru w Gnieźnie i Poznaniu,
- wyjazdy na basen do Wrześni.
W lipcu na terenie szkoły odbyły się półkolonie organizowane przez gminę Witkowo i Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska. Uczestniczyło w nich 35 uczniów szkoły podstawowej. Sponsorem niektórych wyjazdów podczas półkolonii była również Rada Rodziców naszego Zespołu.
W październiku na zaproszenie klasy II SP goÅ›ciliÅ›my na „Szkolnym ÅšwiÄ™cie Pieczonego Ziemniaka” uczniów klasy I SP nr 8 z Gniezna wraz z nauczycielami i rodzicami. W przygotowanie tej imprezy bardzo mocno zaangażowali siÄ™ rodzice naszych uczniów.
W czerwcu już po raz drugi wspólnie z RadÄ… Rodziców zorganizowaliÅ›my Piknik Rodzinny. Piknik w caÅ‚oÅ›ci zostaÅ‚ sfinansowany przez RadÄ™ Rodziców i sponsorów ( 880,00 zÅ‚). Od sponsorów otrzymaliÅ›my również 20 koszulek sportowych oraz zestaw instrumentów perkusyjnych. Wsparcie finansowe w kwocie 400 zÅ‚ otrzymaÅ‚ również Zespół „Mielżyniacy”. Zespół byÅ‚ goÅ›ciem na IX Powiatowych Spotkaniach z Folklorem w StrzaÅ‚kowie.

 
informacje wprowadziÅ‚:Tomasz Pluciñski
informacje wytworzyÅ‚:ZSP-Miel¿yn
data dodania: 20 Listopada 2009
data modyfikacji: /
data wyworzenia: ZSP-Miel¿yn / 20 Listopada 2009